Už jsme doma slaví 30 let novým albem a navazujícími koncerty.
7.600 fanoušků na facebooku.
recenze Idnes: 90%: http://kultura.zpravy.idnes.cz/uz–jsme–doma-recenze-0q9-/hudba.aspx?c=A151103_173954_hudba_ob
Rockoví avantgardisté UŽ JSME DOMA se ohlížejí za 30 lety tvorby tak, jak se má. Bez stesku po „zlatých časech“, z dnešní perspektivy a s výhledem do budoucnosti. Lidové noviny 4.11.2015
Členové Už jsme doma a vydavatelství Indies při příležitosti 30. výročí založení Už jsme doma vydali nejlepší písničky za celou historii na CD Tři křížky. K rekapitulaci a vydání „The Best of“ lze přistupovat různě – vybrat ty skutečné hity, oblíbené u publika před desítkami let i toho dnešního, lze ale také chtít znovuobjevit některou zapadlou skladbu, která by mohla svým novým pojetím přinést svá překvapení. Už jsme doma skladby, které vybrali na internetu sami fanoušci, nově přearanžovali, takže se jedná o starší, velmi staré, nebo poměrně nedávné skladby, ovšem pojaté v současném zvuku kapely a jejím současném obsazení. Jassca tak vyměnila piano za kytaru, z Hollywoodu se stala tak trochu latina, v Korozi se objeví valašská notečka a valčík na 4 doby, z Mariany se na chvilku stane píseň k táboráku a tak to jde píseň po písni, někde více, jinde méně. Nové názvy skladeb jsou i malým testem pro posluchače, zda k nim přiřadí názvy původn. Kompilace se jmenuje Tři křížky. Na obalu dvorního výtvarníka UJD Martina Velíška se objevuje kopec se třemi křížky, nezbytný domeček, šibenička a jelen (tentokrát spíše sob) a protože je to kopec, nesmějí chybět ani lyžaři. Na křížcích visí (ano visí, protože Velíšek ani ježíška Frantu nepřibil) tři postavy – spisovatel, hudebník a malíř, slovo, hudba a obrazy.
Už jsme doma Bez pochyby nejznámější česká kapela ve světě, která hrála téměř ve čtyřiceti zemích (USA, Austrálie, Japonsko, Rusko atd.). Nejenergičtější kapela česko-slovenských pódií. Kapela Už jsme doma vznikla v Teplicích v roce 1985. Asi po půl roce do kapely přišli Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendární punkové skupiny FPB. Hudba UJD je již od počátků punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce. Živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. Pokud jde o stylovou charakteristiku, je velmi obtížné ji zařadit, jak v České republice, tak v zahraničí není nic podobného k nalezení. Jisté jsou punkové kořeny a vliv avantgardní hudby v podání hnutí Rock in Opposition, The Residents nebo Magmy. Především díky své originalitě, ale také díky své píli a nezlomné vůli, pronikli UJD po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent, do Austrálie i do Japonska. V USA a Kanadě odehráli více než 600 koncertů, díky nimž jsou tam dnes – vedle Plastic People – rozhodně nejznámější českou rockovou kapelou. Fanoušky však mají prakticky po celém světě. Nezávislé distribuční sítě jako např. RecRec nebo Poseidon mají UJD ve svých katalozích. Internetových odkazů a diskuzí jsou tisíce a to i ve vzdálených zemích jako např. Austrálie a Nový Zéland nebo v Africe. UJD se účastnili a účastní řady významných festivalů, kde přitahují často pozornost prestižních periodik, jako tomu bylo např. v Austinu, TX na festivalu SxSW u časopisu Rolling Stone. Velmi kladné kritiky jak na koncerty tak na veškeré své nahrávky získávají po celém světě, od Tokia přes Moskvu a Evropu až po San Francisco. Časopis Option nadšeně ocenil jejich prostorovou knihu, za kterou v Čechách dostali autoři cenu ministerstva kultury „Nejkrásnější kniha roku“. UJD často podnikají exkurze do dalších oblastí. Pravidelně spolupracují např. s Aurelem Klimtem na hudbě k jeho animovaným filmům a k divadlu. Miroslav Wanek byl za hudbu k filmu Fimfárum Jana Wericha nominován na Českého lva. Sestava: Miroslav Wanek (kytara, klávesy, zpěv) Pepa Červinka (basa, zpěv) Adam Tomášek (trubka, zpěv) Jaroslav Noga (bicí) Martin Velíšek (štětce – nehrající člen)
|