koncert
WISHMASTERS
GRATULANTI V KOFOLA MUSIC CLUBU V KRNOVĚ
18.3. 2016
Skupina Wishmasters je jedním z gratulantů rockového klubu Kofola Music Club v Krnově, který slaví své 24. narozeniny.
Skupina Wishmasters vznikla původně jako revival finských Nightwish. „Po shlédnutí kocertu Nightwish s Tarjou Turunen se mi úplně změnil život. Bylo mi tehdy jedenáct let a v hlavě jsem měla jasno. Chci být zpěvačkou!“ říká Iveta Suchánková, zpěvačka Wishmasters.
Má za sebou úspěšné studium na konzervatoři v Praze a v současné době studuje na Janáčkově Akademii múzických umění v Brně, obor operní zpěv. Wsihmasters se mezitím vyprofilovali z revivalové kapely v přední českou symphonic-metalovou formaci.
V roce 2014 vyšlo debutové album Beatrice, které je svým dějem zasazeno do Anglie, devatenáctého století. „Heavy metal se všemi svými odnoži, nejsou jenom jednotlivé písně s texty. Hodně kapel se inspiruje ve své tvorbě tématy minulosti, ale i budoucnosti“, říká kytarista a kapelník Wishmasters, Martin Havel a dodává: „Již před třiceti lety vycházely albu jako Abigail od Kinga Diamonda nebo třeba Somewhere in Time od Iron Maiden. Hudbu vnímáme jako divadlo, jako vyprávění určitého příběhu, stejně jak to má od nepaměti Alice Cooper“.
V současné době kapela připravuje album s pracovním názvem Afterworld, které se svým dějem přesune do roku 2999.
Proč takový posun, vysvětluje Pepa Hübner, spoluautor hudby a textů a hráč na klávesové nástroje: „Jak už říkal Martin i slavné kapely se zabývají jednou tématem dob minulých, jako třeba King Diamond ale i budoucností, jako Třeba Iron Maiden na albu Somewhere In Time“.
Martin Havel dodává: „Zrovna Iron Maiden mají témata i z minulosti, stačí vzít album Powerslave.“ Zároveň odpovídá na nevyřčenou otázku, proč neloví Wishmasters v naší minulosti: „Moc mě mrzí, že o naší historii zpívají třeba švédští Sabaton. Nejde jen o třicetiletou válku či Karlův most. Máme spoustu nádherné historie, ať jde už o letošního oslavence Karla IV., Svatého Václava, Jana Husa, či Velkomoravskou říši a knížete Svatopluka, či bitva u Slavkova, nebo inspirativní Smetanova Má Vlast s famózní Vltavou. Doma ovšem není nikdo prorokem“.
Iveta Suchánková upřesňuje: „Album Beatrice prodáváme v Brazílii, Kanadě, Japonsku, Řecku nebo Finsku, řešíme festivaly v Maďarsku, Polsku, Německu, jednáme o klubovém turné v Itálii, ale doma není nikdo prorokem“.
„Nestěžujeme si, hrajeme v průměru 50 koncertů za rok, ale v našich podmínkách je to boj. každý chce zavedená jména, ne nové kapely, pokud nejsi mainstream, který se hraje v rádiích. Když vyšla recenze a následně velký materiál v nejprestižnějším rockovém magazínu, ve Sparku, mysleli jsme, že se telefony od pořadatelů velkých festivalů netrhnou. Jak říkají v bulváru, titulek prodává, ve Sparku vyšel materiál pod názvem Evropská kvalita hned napoprvé a velcí dramaturgové ani nejsou schopni, stáhnout zásilku, kterou jim zašlete „, posteskne si Petr Kořínek, baskytarista a skladatel.
„Natočili jsme ve studiu duet s Evou Pilarovou, její velký hit Rode, který jsme upravili. Paní Pilarová zpívá své party v popové verzi a když zpívám já, tak se v té sloce hodně přitvrdí. Do studia přišel za námi štáb z jednoho bulvárního pořadu, byla natočena pěkná reportáž, jak si paní Pilarová váží, že její hudba má co říct mladým kapelám, my říkali, že si vážíme, že můžeme s paní Pilarovou točit ve studiu. Bohužel to nebylo moc bulvární, nefetujeme, vedeme spořádaný život, takže reportáž nebyla nikdy odvysílaná“ dodávají Iveta Suchánková s Martinem Havlem a zároveň tvrdí, že chtějí prorazit kvalitou své hudby.
Nezbývá proto nic jiného, než šlapat za svým cílem krůček po krůčku, festival za festivalem, klub za klubem, i když… „Letos jsme museli odmítnout pozvání na vystoupení v japonské Osace. Ne, že bychom byli tak nafoukaní, že nám klub v Osace není moc dobrý, že chceme hrát rovnou v hale Budokan v Tokiu, ale udělat si výlet do Japonska, zaplatit si letenky a zahrát si v jednom klubu, přece jenom není to pravé“, dodává opět kapelník.
O tom, že tvorba Wishmasters je kvalitní, ví mimo jiné i pan Milan Hradečný, který pořádá ve svém Kofola Music Clubu již podruhé. Poprvé to bylo koncem roku 2014, album Beatrice si hledalo cestu k posluchačům, dnes už je na světě oficiální videoklip k písni Sanctuary, na internetu je možné zhlédnout i ukázky koncertů, takže lze věřit, že narozeninová oslava Kofola Music Clubu proběhne ve skvělé atmosféře.
Závěrem je nutné dodat, že Wishmasters se od Nightwish úplně nedistancují a několik jejich hitů zazní i v podání Wishmasters. „Hity jako Wishmaster nebo Wish I Had An Angel jsou základními pilíři stylu symphonic metal, takže nesmí chybět ani v našem podání. I Nightwish na svých koncertech zpívají pecky od Ozzyho, Metallica zase nezapomene na Sabbathy, Queeny a samozřejmě na Lemmyho. No a Phanthom of the Opera nebude samozřejmě také chybět, i když i v podání Nightwish to byla již coververze A.L. Webera. Do budoucna si pohráváme právě s myšlenkou Vltavy od Bedřicha Smetany, s krásným textem Jiřího Štaidla, který ve své době proslavil Karel Gott“.